AKTUALNOŚCI

KONFERENCJE

Znaleziono (1490)

2025-07-15 | Aktualnościchpl news Przełomowe leki EMA z czerwca – nowości w onkologii i neurologii!Przełomowe leki EMA z czerwca – nowości w onkologii i neurologii!Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła 13 nowych leków, w tym innowacyjne terapie onkologiczne, neurologiczne i dla chorób rzadkich. Wśród nich znalazły się m.in. przełomowy Austedo na dyskinezę późną, Ogsiveo na guzy desmoidalne oraz Zemcelpro – terapia komórkami macierzystymi. Nowe leki biopodobne i generyczne zwiększą dostępność leczenia w całej UE.
2025-07-15 | Aktualnościchpl news Jak działa kagrilintyd? Sprawdź, czy to przyszłość leczenia otyłościJak działa kagrilintyd? Sprawdź, czy to przyszłość leczenia otyłościCzy kagrilintyd może zrewolucjonizować leczenie otyłości? Badania na myszach wykazały, że ten analog amyliny skutecznie redukuje masę ciała poprzez działanie na receptory AMY1R i AMY3R. Co więcej, zachowuje masę beztłuszczową, co czyni go obiecującym kandydatem w farmakoterapii otyłości. Odkryj, jak działa kagrilintyd i czy może być kluczem do skutecznej terapii u ludzi z różnym profilem genetycznym.
2025-07-11 | Aktualnościchpl news Kiedy podawać leki hipotensyjne, by chronić serce? Zobacz, co mówi OMANKiedy podawać leki hipotensyjne, by chronić serce? Zobacz, co mówi OMANCzy wieczorne podawanie leków hipotensyjnych może skuteczniej kontrolować nocne ciśnienie tętnicze i obniżyć ryzyko sercowo-naczyniowe? Badanie OMAN pokazuje, że czas podania olmesartanu i amlodypiny ma istotne znaczenie kliniczne. Przeczytaj, jakie korzyści niesie chronoterapia, komu może najbardziej pomóc oraz czy nowy schemat dawkowania powinien znaleźć miejsce w codziennej praktyce lekarskiej.
2025-07-09 | Aktualnościchpl news Poznaj najnowsze dane – co lekarz powinien wiedzieć o antykoncepcji?Poznaj najnowsze dane – co lekarz powinien wiedzieć o antykoncepcji?Czy hormonalna antykoncepcja zwiększa ryzyko raka wątroby? Najnowsze badania obejmujące ponad 1,5 mln kobiet z Wielkiej Brytanii przynoszą przełomowe dane i podważają wcześniejsze ustalenia IARC. Dowiedz się, czy czas stosowania tabletek antykoncepcyjnych ma znaczenie i jakie wnioski praktyczne mogą z nich płynąć dla codziennej pracy lekarza.
2025-07-02 | Aktualnościchpl news Jak bezpiecznie wdrożyć pramipeksol u pacjentów z anhedonią?Jak bezpiecznie wdrożyć pramipeksol u pacjentów z anhedonią?Czy pramipeksol może być przełomem w leczeniu depresji lekoopornej z dominującą anhedonią? Najnowsze badanie randomizowane z Wielkiej Brytanii wskazuje na znaczną skuteczność tej substancji jako dodatku do standardowej terapii. Lekarze mają teraz więcej danych dotyczących skuteczności, tolerancji i bezpieczeństwa stosowania agonistów dopaminowych w depresji, która nie odpowiada na leczenie SSRI/SNRI.
2025-06-27 | Aktualnościchpl news Które kombinacje statyn i ezetymibu działają najlepiej? SprawdźKtóre kombinacje statyn i ezetymibu działają najlepiej? SprawdźSkuteczna terapia hipolipemizująca to klucz w walce z chorobami sercowo-naczyniowymi. Artykuł analizuje 12 schematów leczenia hipercholesterolemii, porównując ich skuteczność, bezpieczeństwo i koszty. Dowiedz się, które połączenia statyn, ezetymibu i fibratów przynoszą najlepsze efekty oraz jak personalizować leczenie w zależności od profilu pacjenta i ryzyka sercowego.
2025-06-26 | Aktualnościchpl news Jakie nowe leki pojawiły się w Polsce w maju 2025? Sprawdź teraz!Jakie nowe leki pojawiły się w Polsce w maju 2025? Sprawdź teraz!Maj 2025 roku przyniósł bogaty zestaw nowych rejestracji leków w Polsce. Wśród nowości znalazły się preparaty kardiologiczne, w tym zaawansowane kombinacje trójlekowe, nowoczesne inhibitory SGLT2 o działaniu plejotropowym, oraz rozszerzona paleta doustnych antykoagulantów. Neurologia zyskała nowe opcje przeciwpadaczkowe i antydepresyjne, a onkologia - preparaty w terapii raka prostaty i szpiczaka. Uzupełnieniem są leki OTC.
2025-06-25 | Aktualnościchpl news Czy erenumab działa w klasterowym bólu głowy? Sprawdź wynikiCzy erenumab działa w klasterowym bólu głowy? Sprawdź wynikiCzy erenumab może być skuteczną terapią dla pacjentów z przewlekłym klasterowym bólem głowy? Badanie CHERUB01 rzuca nowe światło na rolę szlaku CGRP w tej opornej jednostce chorobowej. Analiza wyników, skuteczności i bezpieczeństwa pokazuje zaskakujące wnioski istotne dla praktyki klinicznej. Sprawdź, co powinien wiedzieć lekarz i jak wpłynie to na przyszłe strategie terapeutyczne.
2025-06-23 | Aktualnościchpl news Czy GLP-1 agoniści zwiększają ryzyko raka? Nowe dane z Danii!Czy GLP-1 agoniści zwiększają ryzyko raka? Nowe dane z Danii!Nowe duńskie badanie obejmujące prawie 40 000 pacjentów przynosi przełomowe dane o długoterminowym bezpieczeństwie onkologicznym agonistów GLP-1. Czy leki stosowane w cukrzycy typu 2 i otyłości zwiększają ryzyko nowotworów? Analiza 10-letnich obserwacji ujawnia zaskakujące wyniki - brak wzrostu ryzyka przez pierwsze 5 lat, ale niewielki wzrost przy dłuższej terapii. Sprawdź, co oznacza to dla praktyki klinicznej.
2025-06-17 | Aktualnościchpl news Jakie zakażenia szpitalne dominują w domach opieki? Poznaj fakty!Jakie zakażenia szpitalne dominują w domach opieki? Poznaj fakty!Pierwsze europejskie badanie prospektywne ujawnia alarmujące dane: 57% mieszkańców domów opieki doświadcza zakażeń szpitalnych w ciągu roku. Infekcje dróg oddechowych i układu moczowego dominują wśród 3763 zarejestrowanych przypadków. Czy europejskie placówki opiekuńcze są przygotowane na rosnące wyzwanie? Analiza danych z 65 ośrodków w 9 krajach UE dostarcza kluczowych informacji dla lekarzy o zapadalności, hospitalizacjach i zgonach związanych z zakażeniami.